25 lut 2009

64. szczi z kapusty kwaszonej*



składniki;
70 dag kapusty kwaszonej
1,5 litra wywaru z włoszczyzny
3 średnie marchewki
2 średnie pietruszki
1 średnia cebula
szklanka soku pomidorowego
oliwa z oliwek
sól, pieprz

kapustę pokroić, zalać wywarem, przykryć i gotować na małym ogniu ok 90 minut. marchew, pietruszkę zetrzeć, cebulę drobno pokroić i wraz z oliwą i sokiem pomidorowym krótko podsmażyć na patelni. na kwadrans przed końcem duszenia kapusty dodać smażone warzywa. doprawić do smaku sola i pierzem, gotować jeszcze 5 minut.
__________________
oryginalny przepis pochodzi z książki marty orłowskiej kuchnia rosyjska. wg przepisu zupę podaje się ze śmietaną i zielenina (szczypiorek, pietruszka, koperek). obawiałam się, że zupa bez ziemniaków będzie ''cienka'' tymczasem okazała się sycąca.

moja propozycja


23 lut 2009

63. supełki* (na podstawie przepisu dorotus76)



oryginalny przepis pochodzi z rewelacyjnego bloga moje wypieki. wklejam poniżej. a jeszcze poniżej moje uwagi.

Składniki na około 25 gniazdek (zależy od wielkości szprycy):

  • 20 dag mąki (dałam orkiszową typ 630)
  • 10 dag masła
  • 4 jajka
  • szczypta soli
  • olej do smażenia

W garnku zagotować szklankę wody z masłem i szczyptą soli. Zmniejszyć ogień i na wrzątek jednym ruchem wsypać przesianą mąkę, cały czas energicznie mieszając. Ucierać ciasto, aż będzie gładkie i zacznie odstawać od ścianek garnka. Ostudzić. Ciasto zmiksować z wbijanymi kolejno jajkami. Przełożyć do szprycy cukierniczej. Z papieru pergaminowego wyciąć kwadraty o boku około 10 cm, posmarować je olejem. Na każdy wycisnąć kółka ciasta o średnicy 6 - 7 cm (można też najpierw wyłożyć je na papier, a potem wyciąć - jest chyba szybciej ;). Olej rozgrzać w szerokim rondlu. Partiami wkładać pączki (papierem do góry, a po 1 minucie go usunąć - lekko odchodzi). Smażyć 4 - 5 minut z każdej strony, olej powinien mieć temperaturę około 180ºC. Wyjąć, osączyć na bibule.

______________

*supełki wyszły mi zamiast pączków z powodu nie posmarowania pergaminu tłuszczem. aby nie opisywać całej historii wspomnę, że ostatecznie wyciskałam ciasto z rękawa cukierniczego (wszystko się brudzi jak go używam, auuu) wprost na tłuszcz. zamiast cudnych pączków smażyły się supełki i zawijaski. a, zrezygnowałam z glazury która występuje w oryginalnym przepisie.

moja propozycja:


22 lut 2009

62. kasza manna deserowa



składniki:
6 łyżek masła ghee
3 goździki
3 ziarna kardamonu
8 łyżek kaszy manny
1/2 łyżeczki szafranu
2 łyżki cukru muscavados
300 ml wody
300 ml mleka / dałam sojowe

do rondla włożyć masło i topić je na średnim ogniu. dodać goździki i kardamon, zmniejszyć ogień. dodać kaszę i smażyć aż ściemnieje. dodać szafran i cukier, dokładnie wymieszać. wlać wodę i mleko, ciągle mieszając smażyć kaszę, aż zmięknie. zjadać na ciepło

_________________________
w oryginalnym przepisie było 10 łyżek cukru (!) i rodzynki oraz do wiórki kokosowe, migdały i pistacje w roli ozdobników. oryginalny przepis w książce shehzad husain kuchnia indyjska.

moja propozycja

21 lut 2009

61. pączki pieczone; z dziuką i mini (przepis dorotus 76, modyfikowany*)


pieczone pączki na moich wypiekach oczarowały mnie! poniżej oryginalny przepis

Składniki na 24 średniej wielkości pączki:

  • 1 i 1/3 szklanki ciepłego mleka/ dałam sojowe
  • 1 paczka drożdży suchych (7 g) lub 14 g świeżych
  • 2 łyżki miękkiego lub roztopionego masła
  • 2/3 szklanki cukru/ dałam fruktozę
  • 2 jajka
  • 5 szklanek mąki pszennej (można część zastąpić np. mąką razową)/ dałm 4 szklanki mąki orkiszowej typ 630
  • 1 łyżeczka soli
Do posmarowania i obtoczenia:
  • 100 g masła, roztopionego
  • 1,5 szklanki drobnego cukru (caster sugar)/ dałam fruktozę
  • 1 łyżka cynamonu (jeśli nie lubicie, można pominąć)

Suche drożdże rozpuścić w letnim mleku, odstawić na 10 minut (w przypadku świeżych wcześniej trzeba zrobić rozczyn). Po tym czasie do mleka dodać masło (jeśli roztopione, to ochłodzone) i cukier. Wmieszać roztrzepane jajka, dodać mąkę i sól, wyrobić. Można sobie pomóc mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego. Ciasto powinno być gładkie, elastyczne, nie klejące. Odstawić przykryte w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.

Po tym czasie ciasto wyjać, krótko wyrobić, rozwałkować na grubość około 13 mm. Większą szklanką wycinać koła, mniejszą foremką wycinać dziurki, by powstał kształt oponek. Układać na blaszce (wysmarowanej masłem, wysypanej kaszą manną lub na papierze do pieczenia). Przykryć, pozostawić do napuszenia na 45 minut w ciepłym miejscu.

Piec w temperaturze 180ºC około 8 - 10 minut (lepiej sprawdzić już po 8 minutach, nie chcemy bowiem, by pączki były zbyt suche ;).

Jeszcze w czasie pieczenia pączków roztopić masło, cukier wymieszać z cynamonem.

Pączki po upieczeniu przestudzić około 2 minut, potem zanurzać w maśle, z każdej strony, obtoczyć w cukrze, odłożyć na kratkę.

___________________

jako minipączki upiekłam negatywy dziurek z dużych pączków. duże pączki spędziły noc w wilgotnym miejscu,w efekcie cukier rozpuścił się.

*modyfikacja dotyczy: mleka, mąki i cukru. dałam odpowiednio: sojowe, orkiszową, fruktozę.


moja propozycja



60. krem czekoladowo - migdałowy, dwuosobowy *



składniki
tabliczka gorzkiej czekolady
szklanka mleka sojowego
łyżeczka cynamonu
łyżka masła migdałowego

czekoladę połamać, podgrzewać w rondelku cały czas mieszając. gdy zrobi się płynna wolno dolać mleka i mieszać nadal. następnie, ciągle mieszając dodać cynamon i masło migdałowe.
przelać do filiżanek - porcja tylko na dwie małe filiżanki, zestaw dwuosobowy. zjadać ciepły bądź zimny. w obu wydaniach atrakcyjny.

moja propozycja

17 lut 2009

59. chleb orkiszowy z miodem (wg Liski)


chleb wykonany jest dokładnie wg przepisu Liski. przepis który cytuję poniżej znajduje się w pracowni

Zaczyn:
50 g zakwasu żytniego
75 g mąki orkiszowej (użyłam mąki typ 700, jasnej)
100 g wody
odstawić na 12-24 h

Następnie dodać:
275 g wody
30 g miodu
500 g mąki orkiszowej (użyłam mąki typ 700, jasnej)
1 łyżeczka drożdży suszonych instant
1,5 łyżeczki (10 g) soli morskiej

Składniki zaczynu wymieszać ze składnikami na ciasto. Można zagniatać ręcznie (10-15 minut)lub mikserem (6-7 minut). Zagniatamy do czasu, aż ciasto będzie gładkie.
Miskę przykrywamy przezroczystą folią i odstawiamy do fermentacji na ok. 2 godziny. Ciasto powinno podwoić swoją objętość - od tego uzależniamy czas fermentacji. Zdarza się, że trwa ona krócej, innym razem - dłużej, do 3 godzin.

Keksówkę o długości 25 cm smarujemy olejem i wysypujemy otrębami (żytnimi lub orkiszowymi). Przekładamy do niej wyrośnięte ciasto i ponownie przykrywamy folią lub ściereczką.
(Można też zamiast pieczenia w keksówce, uformować okrągły bochenek i przełożyć go do wyrośnięcia do koszyczka wysypanego mąką.)
Odstawiamy do wyrośnięcia na 1-1,5 godziny. Ciasto powinno wypełnić całą formę.

Piekarnik nagrzewamy do 230 st C.
Wstawiamy chleb. Po 10 minutach zmniejszamy do 200 st C i dopiekamy kolejne 30 minut.

Po upieczeniu chleb wyjmujemy i przed krojeniem pozwalamy mu zupełnie ostygnąć.
______________________
chleb wyszedł smaczny ale wg mnie zbyt suchy. próbuję dalej

13 lut 2009

58.odświętna chała żydowska, dookoła*




składniki:
ok pół kilo mąki (białej orkiszowej)
2,5 dag świeżych drożdży
szklanka fruktozy (może być cukier)
pół litra mleka - dałam sojowe
2 jajka
100 g masła
pół łyżeczki soli

drożdże rozpuścić w mleku, dodać łyżeczkę fruktozy i 2 łyżeczki mąki, wymieszać, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. resztę fruktozy starannie utrzeć żółtkami, a następnie połączyć z rozczynem drożdżowym. dodać mąkę, sól i wrobić ciasto. masło roztopić, dodać do ciasta, dalej wyrabiać. jeśli ciasto się klei, należy dodać jeszcze mąkę. odstawić na pół godziny by wyrosło. zagnieść, podzielić na trzy części. z każdej uformować wałek, zapleść w warkocz. kolejny raz odstawić do wyrośnięcia a kiedy podwoi swoją wielkość piec ok godzinę w 200 stopniach. przed wstawieniem do piekarnika posmarować białkiem.

przepis z książki: kuchnie świata. kuchnia żydowska. zebrała marta orłowska
_________________________
* przepis w książce jest z kilograma mąki. mi z połowy wyszły dwie chały. ponieważ nawet jedna nie mieściła się na blaszce skleiłam ją w wieniec
dodatkowo posypałam kruszonką.

12 lut 2009

57. kokosanki z inuliną *


składniki:
wiórki kokosowe
inulina
woda

mieszamy wiórki z inulina w proporcji 4:1 (4 łyżki wiórków 1 łyżka inuliny). dodajemy odrobinę wody, formujemy kulki. po mniej więcej kwadransie gotowe do spożycia
_____________________________
*inulina jest naturalnym węglowodanem, nie trawionym przez ludzkie enzymy. Składa się z cząsteczki glukozy połączonej z łańcuchem (od kilku do kilkudziesięciu) cząsteczek fruktozy. W stanie naturalnym występuje ona w korzeniach lub bulwach niektórych roślin, najczęściej pozyskiwana jest z cykorii.
Inulina jest łagodnie słodka w smaku, posiada mniej więcej 1/10 słodyczy cukru. Jej indeks glikemiczny wynosi 14, a kaloryczność 1.6 kcal/g, co znaczy, że bez problemów mogą ją spożywać osoby chore na cukrzycę i odchudzające się.
Inulina jest przede wszystkim prebiotykiem. Oznacza to, że stanowi doskonałą pożywkę dla pożytecznych bakterii jelitowych, jak Lactobaccillus czy Bifidobacterium. Bakterie te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, nie bez powodu określa się je mianem "probiotyków" (z greki - „wspierających życie”). A oto ich najważniejsze funkcje:
Chronią nasze jelito przed infekcjami spowodowanymi przez patogenne mikroorganizmy (np. bakterie gnilne), obniżając współczynnik ph jelita, m. in. za pomocą kwasu mlekowego i produkując naturalne antybiotyki - działające też na grzyby i wirusy. Wpływają korzystnie na system immunologiczny jelita, stopień przepływu krwi przez błonę śluzową czy czynności lokalnego układu nerwowego. Poprzez wpływ na metabolizm cholesterolu jako prekursora hormonów płciowych zapobiegają ich niedoborom. Kolejne korzyści z substancji wydzielanych przez pożyteczne bakterie to ochrona przed rakiem lub zapaleniem jelita grubego, zwiększenie wchłaniania takich kluczowych mikroelementów jak wapń, magnez, cynk czy żelazo, co oznacza zwiększoną ochronę przed osteoporozą.
Probiotyczne bakterie pomagają także w usuwaniu promieniotwórczego strontu z naszego organizmu i neutralizują znaczną część toksyn pokarmowych (dzięki czemu nasza wątroba jest mniej obciążona). Wpływają też na zmniejszenie wydalania azotu przez nerki oraz obniżają produkcję amoniaku w jelitach.
Następną korzyścią są wytwarzane przez te bakterie krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, na przykład octowy czy propionowy. Oprócz osłaniania śluzówki jelita wpływają one na metabolizm glukozy, obniżając jej poziom we krwi, a także na metabolizm tłuszczów - z takim samym skutkiem. Są też regulatorem wzrostu oraz głównym źródłem energii dla komórek nabłonkowych okrężnicy.
Z badań naukowych wynika, że około 40% masy inuliny przekształca się w biomasę bakterii. Inulina uważana jest także za rozpuszczalny błonnik pokarmowy. Wiążąc duże ilości wody zwiększa ilość treści pokarmowej obniżając jednocześnie jej kaloryczność.
Teoretycznie nie istnieją ograniczenia w spożyciu inuliny, jednak niektóre kraje UE zalecają spożywanie do 20g inuliny dziennie. Jest to spowodowane możliwym lekkim działaniem przeczyszczającym, zwłaszcza dla "nieprzyzwyczajonych" jelit.

5 lut 2009

56. pizza margherita* na ziołowym cieście



składniki:
ciasto:
paczka suszonych drożdży (7g)
300 g mąki orkiszowej drobnej
150 g rozpuszczonego masła
niepełna szklanka ciepłej wody
łyżeczka dowolnych ziół**

wierzch:
ser żółty dowolny (dałam podlaski)
ząbek czosnku
sos pomidorowy
5 łyżek oliwy

zagniatamy składniki na ciasto, pozostawiamy do wyrośnięcia ok godzinę. sos pomidorowy (najlepiej własnej produkcji) z wyciśniętym czosnkiem i oliwą podgrzewamy doprowadzając do redukcji płynów a co za tym idzie do osiągnięcia odpowiedniej gęstości. wyrośnięte ciasto należy porządnie rozwałkować (ilość z przepisu starcza na dwie porcje pieczone na klasycznej blasze która jest na wyposażeniu piekarnika). na pergaminie wkładamy je do nagrzanego piecyka (210 stopni) na środkową półkę. na dolnej półce wkładamy żaroodporne naczynie z wodą. pieczemy ok kwadrans. wyjmujemy naczynie z wodą i ciasto. pizzę smarujemy sosem i posypujemy startym serem. znów wkładamy do pieca na kolejny kwadrans.
______________________
* placek nazwany tak na część królowej małgorzaty (nie wiem której).
** moje ziółka to gotowa mieszanka: bazylia, oregano, kminek, lubczyk, tymianek, rozmaryn, koperek, melisa, koper włoski, anyż, estragon


55. surówka z białej rzepy 2



składniki:
duża biała rzepa
2 średnie marchewki
ser żółty wedle uznania*
świeży imbir
oliwa
pieprz

warzywa i ser zetrzeć na grubych oczkach. dodać odrobinę świeżotartego imbiru, świeżomielonego pieprzu. wymieszać z oliwą.
_______________________________________
* dowolny ser w dowolnej ilości

3 lut 2009

54. Tippaleivät


Składniki:

2 jajka
2 łyżeczki fruktozy
1 łyżeczka soli
szklanka mleka /dałam sojowe
szklanka mąki orkiszowej białej
1/2 łyżeczki wanilii
olej roślinny lub kokosowy

miksujemy jajka i cukier (ale nie ubijamy), dodajemy pozostałe składniki i mieszamy do uzyskania gładkiego, rzadkiego ciasta. ciasto przekładamy do tubki zrobionej z papieru lub do specjalnej szprycki** na gorący olej wyciskamy ciasto w taki sposób, aby utworzyło się nam ciastko przypominające gniazdo ptaka. gdy ciastka zrobią się brązowawe (ale nie czarne!) zdejmujemy je na talerz, który uprzednio wyłożyliśmy papierowymi ręcznikami (to po to, żeby nadmiar tłuszczu obciekł). na patelni placki pięknie puchną ale potem uchodzi z nich życie. na koniec zimne ciastka obsypujemy cukrem pudrem.***
___________________
*tradycyjne fińskie ciastka pierwszomajowe
** tak mówi przepis z netu. ale nie polecam; ciasto jest rzadkie i zalewa wszystko. wlewałam na patelnie łyżką chochlą.
*** nie mam w domu cukru pudru

moja propozycja

2 lut 2009

53. ciasto ryżowe


składniki:
200 g ryżu jaśminowego (suchego)
4 jajka
2 czubate łyżki melasy trzcinowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
100 g rozpuszczonego masła
6 łyżek mąki orkiszowej drobnej

ryż ugotować. żółtka dobrze wymieszać z melasą. następnie dodać zimny ryż, mąkę, proszek, masło, wymieszać. z białek ubić pianę. delikatnie wymieszać z masą ryżową. piec ok 45 minut w 180 stopniach.

52. kanapka z jajecznicą



składniki:
dwie kromki chleba żytniego na zakwasie
2 jajka
5 średnich pieczarek
mały ząbek czosnku
masło
olej ryżowy

pieczarki kroję drobno, obsmażam na oleju z czosnkiem. jajka z użyciem masła zmieniam w jajecznicę. nakładam na chleb. i już