30 paź 2009

117. masło ghee4 kostki masła 82% tłuszczu

kostki kroimy, wkładamy do garnka i podgrzewamy do całkowitego rozpuszczenia. gdy zacznie kipieć, a na powierzchni utworzy się biała piana, ogień zmniejszamy do minimum. gdy piana nieco opadnie,zbieramy to, co zostanie na powierzchni. są to różnego rodzaju białka i zanieczyszczenia, stanowiące naturalne składniki każdego masła. podgrzewamy masło ok. 30 minut, cały czas zbierając to, co wypływa. uważaj, aby nie przypalić masła (dlatego ogień cały czas musi być jak najmniejszy), bo ghee zrobi się ciemnobrązowe i będzie gorzkie.

Ghi, ghee lub masło klarowanetłuszcz zwierzęcy wytwarzany przez długotrwałe gotowanie na małym ogniu i usuwanie szumowin oraz osadów (klarowanie) masła. Ma bardzo długi okres przydatności do spożycia i cechuje się dobrą palnością. W Indiach uważany jest za szlachetny i poza kulinariami używany jest też do celów sakralnych (pudźa, homa).
W przeciwieństwie do masła, ghi może być przechowywane przez długi czas bez użycia lodówki. Dobrze jest zamknąć je w szczelnym pojemniku, aby uniknąć procesu utleniania. Możliwość długiego przechowywania ghi jest związana ze zniszczeniem mikrobów i enzymów podczas ogrzewania na wolnym ogniu. Podczas klarowania usuwa się z masła elementy białka i innych substancji, pozostawiając sam tłuszcz. Dzięki temu, w przeciwieństwie do masła, ghi może być podgrzewane do momentu dymienia i nie przypali się, ani nie zacznie smakować jak przypalone. Właśnie ta cecha czyni je idealnym do głębokiego smażenia. W Indiach bardzo często używa się ghi do smażenia.

Jak każde oczyszczone masło, ghi jest złożone wyłącznie z tłuszczów nasyconych i konsumpcja ghi działa dobrze na nasze zdrowie i organizm jak mówi o tym indyjska starodawna księga zdrowotna Ayurveda. Ghi ma leczyć na przykład choroby serca.

Według współczesnej wiedzy medycznej, spożywanie nasyconych tłuszczów zwierzęcych jest jednak przyczyną chorób serca i miażdżycy. Współczesna medycyna zaleca raczej spożywanie nienasyconych tłuszczów roślinnych. Współczesna nauka i medycyna nie uznają Ayurvedy za naukowe źródło wiedzy medycznej. Bez wątpienia pozytywną cechą ghi jest na pewno to, że podczas podgrzewania do wysokich temperatur nie powstają w nim szkodliwe produkty spalania.

Teksty Ayurvedy, opisują wiele różnych umysłowo/cielesnych korzyści – u jedzących ghi. Na przykład:

  • Absorpcja międzykomórkowa: ghi jest integralną częścią wielu indyjskich recept ziołoleczniczych. Najpierw smaży się dane zioło w ghi, następnie dzięki swojej lipidowej strukturze ghi ułatwia rozprowadzenie tego zioła i wszystkich jego właściwości leczniczych w organizmie. Ułatwia lipidowy transport międzykomórkowy.
  • Trawienie: Teksty Ayurvedy mówią, że ghi pomaga zrównoważyć nadmiar kwasów żołądkowych i pomaga przez to odbudować śluz na ścianach żołądka.
  • Lekkie oparzenia: Podobnie jak aloes, ghi pomaga w gojeniu się blizn po oparzeniach i innych, jeśli zostanie nałożone szybko na uszkodzony obszar skóry.
  • Umysł: Mówi się, że ghi poprawia wszystkie trzy aspekty mentalnego funkcjonowania -- uczenie się, zapamiętywanie i przypominanie.
  • Równowaga w Medycynie Indyjskiej: ghi przywraca równowagę elementów Vata i Pitta. (kontroluje ruch w ciele i umyśle, a także kontroluje procesy ogrzewania ciała i metabolizm).
  • Wierzy się, że jedzenie ghi przywraca potencję i aktywność seksualną.
/wikipedia/

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Jest też inny patent na masło klarowane :) I bezpieczny pod względem przypalenia - gotujesz masło w jakiejś tam proporcjonalnej ilości wody. Wszystkie brudy przechodzą do wody + zbiera się szumowiny jak zwykle w rosole ;-P, ale masz gwarancję temperatury = ta sama, co gotującej wody :) A po wszystkim wstawiasz garnuszek do lodówki i zwyczajnie zdejmujesz stałe już i czysto sklarowane masło :)))
Sposób mojej Babci ;)
Anonimowa Anka :)