27 mar 2009

70. zupa z ryżu, soczewicy i czarnej rzepy



składniki:
1 czarna rzepa
1 cebula
1 ząbek czosnku
3 garści czerwonej soczewicy
3 garści czerwonego ryżu
oliwa z oliwek
garam masala do smaku

cebulę wrzucić na rozgrzaną patelnie, poczekać aż zmięknie. trzeba mieć ją na oku, żeby się nie przypaliła. wlać oliwę (nie wiem ile, bo leje na oko, może 8 łyżek?) dodać czosnek i szczyptę soli. rzepę obrać, zetrzeć na grubych oczkach, wrzucić na patelnię. po 5 minutach dodać ryż i zalać wodą tak, by wszystko utonęło ale było widoczne ;) po 10 minutach dosypać soczewicę i dusić pod przykryciem aż ryż wymięknie. w razie potrzeby dolać wody. na koniec przyprawić garam masala.

20 mar 2009

69. placki z brązowego ryżu i fasolki mung



składniki:
200 g brązowego ryżu
2 garści fasolki mung
woda

ryż i fasolkę namoczyć. po 3 h zmielić w maszynce do mięsa. w razie potrzeby dolać wody (trudno się mieli). zmielone zostawić na 3h do fermentacji. dolać wody by ciasto było takie jak na naleśniki. rozgrzać tłuszcz, wlać ciassto, smażyć 2 minuty pod przykryciem, odwrócić i znów 2 minuty przykryte.

14 mar 2009

68. hamantaszen*


składniki:
1,5 szklanki mąki orkiszowej typ 630
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
0,5 kostki masła
garść płatków żytnich (przez pomyłkę dałam owsiane)
2 jajka (jajko i białko do ciasta, żółtko roztrzepane z łyżką wody do smarowania ciastek)
3 łyżki miodu
0,5 torebki cukru waniliowego
w oryginalnym przepisie użyto też:
2/3 małego pojemnika kefiru
łyżka olejku pomarańczowego
1 łyżka świeżej skórki z pomarańczy

składniki nadzienia
szklanka maku
szklanka cukru (ja dałam pół szklanki)
pół szklanki mąki (dałam orkiszową typ 630)
1/4 kostki stopionej margaryny
2 jajka
pół paczki płatków migdałowych

Przygotowanie nadzienia:

Mak zalewamy dużą ilością wrzącej wody i pozostawiamy do namoczenia na noc. Następnego dnia odcedzamy, dwukrotnie mielimy, dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy. W dużej misce proszek do pieczenia łączymy z mąką a następnie dodajemy płatki żytnie, potem dodajemy margarynę, siekamy a następnie dokładnie rozcieramy. Robimy dołek, wbijamy jajka, wlewamy kefir, dodajemy cukier/miód, cukier waniliowy, zapach pomarańczowy, skórki, i zagniatamy ciasto. Wstawiamy do lodówki na kilka-kilkanaście minut do schłodzenia. Składniki nadzienia mieszamy ze sobą. Ciasto wałkujemy dość cienko, wycinamy szklanką koła, na środku takiego koła kładziemy około pół do całej płaskiej łyżeczki nadzienia i boki ciasta sklejamy wzdłuż trzech cięciw, pozostawiając na środku niewielką dziurkę, przez którą widać nadzienie. Ciastka układamy na blasze posmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą (można układać dość blisko siebie). Roztrzepujemy żółtko jajka z odrobiną wody, smarujemy nim każde ciasteczko z wierzchu. Pieczemy w temp 180stopni przez około 20min, aż się zarumienią na brązowo.

_________________

*Hamantaszen to nazwa w języku jidisz i w zasadzie znaczy nie uszy lecz kieszenie Hamana, nie wiadomo dlaczego akurat taka nazwa jidisz przylgnęła do ciasteczek, gdyż tradycyjnie ciastka te uważane są za uszy- jak to określa hebrajska nazwa ciasteczek: oznej Haman, a nie kieszenie Hamana. Oznej Haman to kultowy wypiek na święto Purim jest także jednym ze składników paczek żywnościowych, które tradycyjnie od czasów starożytnych (zon. ks. estery 9:19) Żydzi przesyłają sobie nawzajem w święto Purim (miszloach manot).

oryginalny przepis TU

11 mar 2009

67. omlet z amarantusem



składniki:
2 jajka
pół szklanki wody
4 czubate łyżki poppingu z amarantusa
łyżeczka słodu z brązowego ryżu
niepełna szklanki mąki orkiszowej typ 630

wszystko dokładnie wymieszać i usmażyć. wyszły 3 omlety.

moja propozycja


10 mar 2009

66. kompot z suszonych gruszek



składniki:
suszone gruszki w dowolnej ilości (ja 2 garści)
woda (litr)

zalać gruszki, gotować ok 40 minut pod przykryciem. można doprawić goździkami, cynamonem. gruszki z własnego suczenia

7 mar 2009

65. kiełki



ot, prosty sposób aby zazielenić przednówek. na zdjęciu od dołu prezentują się kiełki: soczewicy, rzeżuchy i lucerny


Kiełki lucerny: podobnie jak kiełki soi, można dodawać do potraw z woka i z patelni, zawsze jednak najlepiej pod koniec smażenia. Zawierają rzadko występujące w roślinach witaminę B12, na której niedobór narażeni są wegetarianie. Poza tym są bogate w witaminy A, C i D oraz lecytynę. Poprawiają pamięć, mają właściwości pobudzające.

Kiełki soczewicy: delikatne w smaku, nadają się zarówno do jedzenia na surowo w sałatkach i surówkach, jak i na ciepło. Zawierają dużo żelaza, magnezu i witaminy C. Dobrze wpływają na stan zębów.


Kiełki rzeżuchy charakteryzują się oryginalnym, pikantnym i ostrym smakiem i zapachem. Dzięki temu można stanowić uzupełnienie wielu potraw. Surowe kiełki świetnie komponują z pieczywem, masłem, twarożkiem, pomidorami i ziemniakami. Można z powodzeniem wykorzystać je do potraw z jaj, ryb oraz mięsa – szczególnie cielęciny i drobiu.
Ci, którzy zechcą doświadczyć na własnym ciele korzyści płynących z jedzenia rzeżuchy powinni spróbować rzeżuchowego masełka. Wystarczy zmiksować 50 g masła z 2-3 łyżkami kiełków rzeżuchy oraz szczyptą soli i mamy gotowe aromatyczne smarowidło do kanapek.


obecnie czekam na plony rzodkiewki, brokuła i sezamu.